Destinace - Cestovní kancelář ATIS a.s.

Sasko

Pobyty Informace

UPŘESNĚNÍ LOKALITY

Sasko je jedna ze 16 spolkových zemí Německa. Leží na východě Německa. Spolu s Bavorskem je jednou ze dvou německých spolkových zemí, které hraničí s Českem. Je to region protkaný slavnou historií a pyšnící se světově proslulými výrobky tradičních řemesel. Ze Saska pochází míšeňský filigránský porcelán, pěstují se zde oceňovaná vína, vyrábí se tu typické krušnohorské dřevěné figurky či luxusní hodinky. Nadšenci do železnice nikde jinde nenajdou tolik parních lokomotiv jako zde. Neschází ani muzejní vlaky, železniční muzea a miniaturní železnice.

Sasko je centrem umění, je považováno za kulturní destinaci č. 1. Kulturní nabídka zahrnuje vše od opery přes divadlo a koncerty až po vyhlášené festivaly, muzea a výstavy. Světového věhlasu dosahují například Státní umělecké sbírky v Drážďanech. Právě v tomto regionu působili světoznámí skladatelé jako J. S. Bach či F. Mendelssohn-Bartholdy. Sasko se pyšní dvěma záznamy ve světovém dědictví UNESCO. Jedná se o Muskauer Park / Park Mużakowski s jedním z nejkrásnějších krajinných parků v Evropě a Hornickou kulturní krajinu Erzgebirge / Krušnohoří s 800-letou historií těžby. K dalším pamětihodnostem patří velké množství velkolepých hradů, zámků a zahrad.

Sasko láká také k městské turistice. Při svých výletech byste jistě neměli opomenout barokní perlu na Labi: Drážďany (Dresden) s jedinečnými uměleckými poklady v Zwingru, Lipsko (Leipzig) – město hudby, Saskou Kamenici (Chemnitz), ale ani Míšeň (Meißen) proslavenou porcelánem a vínem, Pirnu v blízkosti pískovcových masivů Saského Švýcarska, Radebeul na Saské vinařské stezce nebo Žitavu (Zittau) – město postních plátek, Budyšín (Bautzen) uchovávající bohaté tradice Lužických Srbů a Zhořelec (Görlitz) se spoustou architektonických a kulturních památek.
Milovníci aktivní dovolené také nepřijdou zkrátka: V Sasku najdete nejkrásnější trasy ať už po hřebenech Krušných hor, nebo na hornolužických horských stezkách či kolem skalních masivů Saského Švýcarska. Cyklostezky zde vedou do hor i mezi vinice a do historických měst, kolem jezer, přes lesy a údolími řek. Vyznavači horských kol zde najdou bikeparky jako Stonepark Miriquidi, Trailcenter®Radenberg a Bikewelt Schöneck. Oblast Nových lipských jezer, Lužické jezerní krajiny a přehrady Pöhl a Pirk se budou zamlouvat milovníkům vodních sportů.