Cestovní kancelář ATIS a.s.

ČASOPIS COT BUSINESS 02-2015

ČASOPIS RYTMUS ŽIVOTA

KUDY SE UBÍRALA TUZEMSKÁ DOVOLENÁ

Tuzemská dovolená má v naší zemi dlouholetou tradici. „Železná opona“ nás tehdy přinutila relaxovat téměř v každé lokalitě naší republiky.

Obliba zahrádkářských kolonií, ve kterých se tísnilo desítky chatek, způsobila stěhování panelákových obyvatel na víkendy do těchto „relaxačních resortů“. Tyto v sousedském soužití, mnohdy do časných ranních hodin, žily svým víkendovým životem permanentního opékání a degustací domácího rybízáku. Movitější z nás si pak kupovali a následně rekonstruovali vesnické chalupy, na kterých s rodinou trávili nejen víkendy ale i většinu své dovolené. Hlavní dovolenou jsme však měli jistou v režimu tzv. podnikové rekreace.Tu pro nás zaměstnavatelé každoročně připravovali, převážně v termínu celozávodní dovolené, ve vlastních rekreačních střediscích nebo v pronajatých kempech. Absolutní dokonalostí a profesionalitou se mohla pyšnit organizovaná odborová rekreace ROH se sítí „zotavoven ROH“ v těch nejatraktivnějších místech Československa. Nespornou předností byl její celoroční provoz, organizovaná vlaková doprava se slevou 50% a s referentským (animačním) servisem. Prostě přesně tak jak to známe z filmů Bořivoje Zemana„Dovolená s Andělem“ nebo „Anděl na horách“ s panem Marvanem alias Gustavem Andělem.

Revolucí skončila tato rekreační setrvačnost. Otevřely se hranice a plnou silou tržního hospodářství přestalo provozování podnikových rekreačních středisek novými firmami. Provoz byl nerentabilní, protože poptávka po této masové dovolené rázem skončila. Prostě se ze dne na den přetavila do autobusových a leteckých zahraničních zájezdů. Domácí cestovní ruch téměř 10 let živořil. Pomalu „vstával z popela“ vymydlených hotelů, ubytoven a rekreačních středisek. Hotely v perspektivních lokalitách prošly rekonstrukcí, vyrostly nové rodinné penziony. Pomalu se začínali vracet turisté a rekreanti. Jenže nebyli to ti samí, kteří v minulosti tolerovali více lůžkové pokoje se společným sociálním zařízením. Jejich konfrontace se službami v zahraničí zvyšovala nároky na dovolenou v tuzemsku. Smutné však bylo, že za tuzemskou dovolenou v evropském standardu nebyli většinou ochotni platit odpovídající ceny. Mnohdy si to ani nemohli dovolit. Ubytovatelé cílili na zahraniční klientelu, pro kterou byly jejich ceny přijatelné. A aby byly podmínky pro domácí a příjezdový cestovní ruch ještě obtížnější, musely cestovní kanceláře po našem vstupu do EU začít platit DPH ze své marže v případech, kdy ubytovaly turistu nejen z ČR ale i ze země EU. Není proto divu, že místo aktivit v oblasti domácího a příjezdového cestovního ruchu se nově zaměřili na pobyty v zemích mimo EU, kde jsou od DPH ze své marže osvobozeny. To bohužel platí doposud.

Vytvořit nabídku tuzemské dovolené je konkurenčně obtížnější. Lidé masově vyjíždějí na dovolenou k moři a za sluníčkem. To všechno tam naleznou. Není třeba nic vymýšlet. U nás však bojujeme s nestabilním počasím, které může negativně působit na prožitky rekreanta. Je proto třeba nabídku více specifikovat a eliminovat tak možné rušivé faktory způsobené špatným výběrem pobytu. Dobrá cestovka se proto „postaví do bot zákazníka“. Její nabídka pak obsahuje např. tyto skupiny pobytů: dovolená s dětmi, dovolená bez dětí, dovolená pro seniory, dovolená se psem, dovolená bez lepku, dovolená s koupáním, dovolená na rybách, relaxační víkendy, dovolená na houbách,dovolená na horách, wellness dovolená apod. Po této selekci musí CK dále poskytnout veškeré informace o zajímavých turistických cílech v okolí místa pobytu, z čehož pak vyplyne i případná „deštivá varianta“ tuzemské dovolené.Ta může z propršeného pobytu ještě hodně zachránit. A věřte mi, máme toho u nás tolik, že nám mohou ostatní země závidět.

Závěrem se zmíním o jedné čerstvé zkušenosti. Domácímu cestovnímu ruchu se věnuji od roku 1990. Celý život bydlím v Bruntále v Jeseníkách a myslel jsem, že o jejich možnostech vím všechno. Velmi jsem proto váhal, když mi přišlo pozvání na dvoudenní infocestu, kterou zorganizovala společnost Euroregion Praděd po turistických cílech v Jeseníkách. První co mne napadlo byla ztráta dvou dnů v mém dost nabitém pracovním programu. Chtěl jsem poslat jen kolegyni Markétku, která má u nás Jeseníky v gesci. Všechno přece znám, nic mne nemůže překvapit. Jenže já přislíbil účast a slovo se má držet. Vyrazil jsem tedy s foťákem a Markéta se zápisníkem. Počasí, umocněné fotografickým nebem, bylo ideální a společně jsme navštěvovali m.j. i místa, kolem kterých jsme doposud jen bez zájmu chodili nebo projížděli.

A výsledek ? Neskutečné emoce ! Výstup na Cvilínskou rozhlednu v Krnově, okružní plavba lodí Santa Maria po přehradě Slezská Harta, návštěva dílny vitrážních šperků Vitrážová manufaktura paní Strnadové ve Vrbně pod Pradědem, koupel v Pivních lázních v hotelu Brans v Malé Morávce, výhled na blízké Petrovy kameny, unikátní přečerpávací elektrárnu Dlouhé Stráně ale i na vzdálené Tatry a Sněžku z věže televizního vysílače Praděd (1491,30 m. nad m.) nebo procházka klimatickými lázněmi Karlovou Studánkou s ochutnávkou železité kyselky. Po přesunu na jesenickou stranu pak ruční výroba jesenických sýrů a jogurtů v Sýrárně Bělá s návštěvou jejich monstrózního skanzenu jesenické zemědělské techniky. O pár kilometrů dále nás nadchla Likérka Domašov ruční výrobou originálních likérů z jesenických bylinek(sami si je zde pěstují) podle starých lékárnických receptů. Následoval famózní oběd (zvěřina na víně) v penzionu Bělá, kterou řidiči zapíjeli domácí pampeliškovou limonádou. Závěr cesty vygradoval návštěvou Hornického skanzenu na rýžování zlata v „Údolí ztracených štol„ve Zlatých Horách.

Jsem nadšený. Překotil jsem kompletně naši fotobanku Jeseníků a prožil 2 kouzelné dny. Dlouho jsem považoval Jeseníky pořád jen za „skanzen komunistické turistiky“. Prostě bez služeb a zážitků (turistiku a lyžování samozřejmě nepočítám). Opak je pravdou. Lidé zde, stejně jako v ostatních regionech, navázali na tradice svých předků, objevili jeho přednosti. S láskou ukazují návštěvníkům výsledky své práce a mohou být na ni pyšní. Téměř čtvrt století se věnuji domácímu cestovnímu ruchu. Není to lehká práce, ale je krásná. Je toho mnoho, co můžeme ještě turistům u nás ukázat. A já se na to těším.

Petr Krč
Obchodní a produkční ředitel CK ATIS a.s.

REKREACE ROH – DOVOLENÁ V TATRÁCH JAKO TENKRÁT

webový portál www.ewita.cz zaměřený výhradně pro ženy

REKREACE ROH – DOVOLENÁ V TATRÁCH JAKO TENKRÁT
ZAVZPOMÍNEJTE NA REKREACE !
DARUJTE RODIČŮM ZÁŽITKY Z MLÁDÍ !

Češi se vrací do minulosti, pobyty ROH jdou nadračku !!!

Dovolená s Andělem ve stylu Rekreace ROH
Zájezdy do minulosti v rytmu Rekreace ROH zažívají renesanci. Češi si našli novou zábavu a po dvaceti letech opět jezdí na Rekreace ROH do Tatranské Lomnice ve Vysokých Tatrách, přímo do hotelu (dříve zotavovny) Morava, kde se natáčel kultovní film Anděl na horách. Program tradičně začíná seznamovacím večírkem, nechybí ranní rozcvičky, hromadné výlety a opékání buřtů.

CK ATIS – Rekreace ROH – Dovolená v Tatrách jako tenkrát. - Petr Krč, autor recesního projektu

„NEJDE O ŽÁDNOU POLITIKU ! JE TO TÝDENNÍ MEJDAN PRO 100 LIDIČEK V TATRÁCH, kam se někteří rekreanti už počtvrté vrací.“ Říká Petr Krč z CK ATIS, autor recesního projektu „Rekreace ROH – dovolená v Tatrách jako tenkrát“: Ráno začíná v sedm hodin budíčkem, v každém patře se z reproduktorů rozezní budovatelské písně. Před hotelem už čeká sportovní referent na ostatní, aby mohli začít den pěkně s rozcvičkou.

CK ATIS – Rekreace ROH – Dovolená v Tatrách jako tenkrát. Každé ráno v 7,15 začíná rozcvičkou se sportovním referentem.

CK ATIS – Rekreace ROH – Dovolená v Tatrách jako tenkrát. Pyžamová rozcvička před odjezdem

Přes den je pro rekreanty organizován bohatý program. Jezdí se na výlety do Popradu, Tatranské Lomnice, na Štrbské a Popradské pleso, do Červeného Kláštera, na Spiš - spišský okruh, Kežmarku i do Polska (Zakopané). Špičkou celodenních výletů je splav Dunajca na pltích v Pieninách s pravým goralským obědem na kolibě v Haligovskom Dvore.

CK ATIS – Rekreace ROH – Dovolená v Tatrách jako tenkrát. Pieniny - Splav Dunajca

CK ATIS – Rekreace ROH – Dovolená v Tatrách jako tenkrát. Pieniny - Čekáme na číšníka

CK ATIS – Rekreace ROH – Dovolená v Tatrách jako tenkrát. Pieniny – prospěšnost rekreace konzultuje Petr Krč z CK ATIS s MUDr. Radimem Uzlem

CK ATIS – Rekreace ROH – Dovolená v Tatrách jako tenkrát. Haligovsky Dvor - soutěž v dojení beranů

Na každý večer je pro hosty připraven společný program. Nechybí seznamovací večírek, přednáška člena horské služby Edy Černického a také se promítají kultovní filmy jako Anděl na horách, Dovolená s Andělem nebo Homolka a Tobolka. Hosté se nemusí o nic starat, od toho tu mají zástupce pořádající cestovní kanceláře ATIS, sportovního a kulturního referenta.

CK ATIS – Rekreace ROH – Dovolená v Tatrách jako tenkrát. Seznamovací a rozlúčkový večírek s tombolou a kulturním referentem Fredo Gnebusem

CK ATIS – Rekreace ROH – Dovolená v Tatrách jako tenkrát. Seznamovací a rozlúčkový večírek

Hotelem znějí známé dobové písně, ale i místní hymna „U nás v Tatrách“, kterou se účastníci učí během pobytu přímo u paní ředitelky Ivety Šestákové a provozního Jožky Ondrejky. Denně je hodinku před večeří připravena pro zájemce rekreačně relaxační jóga, kterou vede ing. Karel Vrobel z Ostravy. Od půl osmé do osmi večer se hrají v místním rozhlasu písničky na přání.

Trampské duše zavzpomínají u opékání špekáčků na Medvědí louce

CK ATIS – Rekreace ROH – Dovolená v Tatrách jako tenkrát. Výlet na Medvědí Louku

CK ATIS – Rekreace ROH – Dovolená v Tatrách jako tenkrát. Výlet na Medvědí Louku - soutěže

Nadšenci průvodů se budou moci během jarních pobytů vydat do těch prvomájových, které se každoročně pořádají ve Smokovci.

CK ATIS – Rekreace ROH – Dovolená v Tatrách jako tenkrát. Prvomájové foto – hotel Morava – Tatranská Lomnica

CK ATIS – Rekreace ROH – Dovolená v Tatrách jako tenkrát. Rekreanti v tradičním recesním prvomájovém průvodu ve Smokovcích

Pobyty v duchu Rekreace ROH organizuje CK ATIS ve dvouhvězdičkovém hotelu Morava už od roku 2007. Letos na Rekreaci ROH připadá už jen podzimní termín 16.10. až 23.10.2010 Pobyty bývají dopředu vyprodané. Jezdí sem lidé z celé České republiky. POJEĎTE S NÁMI, JE TO SRANDA A BÁJEČNA ZÁBAVA !!!

Ubytování s polopenzí vyjde na 4990 Kč pro seniory nad 50 let a pro rekreanty do 50 let vyjde pobyt na 5 490 Kč. Děti do pěti let jsou zdarma, do 15 let zaplatí 2990 Kč.

Použité foto: Hotel Morava a CK ATIS + upravený článek Lucie Poštolkové

Video:
odkaz na reportáž o Rekreaci ROH z letošního jarního turnusu ve Zpravodajství TV PRIMA z 15.5.2010
http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.stream.cz%2Fvideo%2F469762-zpravy-tv-prima-15-05-10&h=8de93
Spusťte si Zpravodajství a posuňte se na čas 21:25

PROOSTRAVSKO, 12.2.2009

V katalogu CK ATIS pro rok 2009 se pod sloganem „Dovolená s vozíkem“ v nabídce objevily pobyty pro fyzicky handicapované osoby – vozíčkáře. Mohl byste povědět, v čem se Lorem Ipsum je demonstrativní výplňový text používaný v tiskařském a knihařském průmyslu. Lorem Ipsum je považováno za standard v této oblasti už od začátku 16. století, kdy dnes neznámý tiskař vzal kusy textu a na jejich základě vytvořil speciální vzorovou knihu. Jeho odkaz nevydržel pouze pět století, on přežil i nástup elektronické sazby v podstatě beze změny. Nejvíce popularizováno bylo Lorem Ipsum v šedesátých letech 20. století, kdy byly vydávány speciální vzorníky s jeho pasážemi a později pak díky počítačovým DTP programům jako Aldus PageMaker.tyto nabídky liší od běžných programů a kterých destinací se pobyty týkají?Lorem Ipsum je demonstrativní výplňový text používaný v tiskařském a knihařském průmyslu. Lorem Ipsum je považováno za standard v této oblasti už od začátku 16. století, kdy dnes neznámý tiskař vzal kusy textu a na jejich základě vytvořil speciální vzorovou knihu. Jeho odkaz nevydržel pouze pět století, on přežil i nástup elektronické sazby v podstatě beze změny. Nejvíce popularizováno bylo Lorem Ipsum v šedesátých letech 20. století, kdy byly vydávány speciální vzorníky s jeho pasážemi a později pak díky počítačovým DTP programům jako Aldus PageMaker.

MF DNES, 18.07.2008

Rozcvička a osobní volno. Proč se po dvaceti letech vrací do módy „kolektivní“ dovolená? Vysvětlení je překvapivé: Čechům roste životní úroveň, a i když si vyberou levnější pobyt, chtějí za své peníze víc než jen ležet u moře. „Zákazníci se ptají, jaký je program pro děti, kam mohou jet na výlet,“ říká mluvčí asociace cestovních kanceláří Tomio Okamura. Lidé, kteří mají hodně peněz, volí individuální dovolenou, méně movití si vybírají pobyty podle předem připravené nabídky. potvrzuje Okamura. Snažit se dnes musí především kempy a penziony. Češi si zvykají na luxusní tří- a čtyřhvězdičkové hotely, a aby jeli do kempu, musí jim nabídnout něco navíc – sport, kulturu nebo třeba večerní grilování. …….. Cestovní kancelář Atis se k pořádání dovolené ve stylu socialistické ROH rozhodla zcela cíleně. Návrat do starých časů je hlavní atrakcí pobytu v Zotavovně Morava ve slovenských Vysokých Tatrách, kde se točil zmíněný film Anděl na horách. Program pobytu, který je vyprodaný dlouho dopředu, důsledně kopíruje socialistickou rekreaci. Podíleli se na něm i někdejší kulturní referenti. „Máme seznamovací večírek, besedu se zdravotníkem nebo brigádu v okolí,“ popisuje manažer cestovky Petr Krč. Program počítá i s rozcvičkou nebo s „osobním volnem“. PETR SUCHOMEL - Události a politika - str. 022