Destinace - Cestovní kancelář ATIS a.s.

Holčovice - Hejnov

Pobyty Informace

UPŘESNĚNÍ LOKALITY

Tipy na výlet:

Městské hornické muzeum - Zlaté Hory
Historie hornictví. Historie zlatohorského regionu. Historie obce Rejvíz. Dobové nářadí a náčiní. Selská jizba. Klubovna zlatohorského vojenského historického klubu. Středověká mučírna. Mini galerie Snop.

Zlatorudné mlýny - Zlaté Hory
Dva sruby se stoupou na drcení zlaté rudy a se zlatorudným mlýnem. Oba dřevěné stroje jsou zhotovené podle dobových nákresů, vodní kola čerpají energii z původního kanálu. Horský ráz údolí a postavení vodních kol v kaskádě kolmo ke svahu vytvářejí čarokrásné zákoutí.

Sanatorium Edel - speleoterapie - Zlaté Hory
Provoz speleoterapie v tomto zrekonstruovaném původním důlním díle byl zahájen v roce 1995. Nachází se 620 m n. m. a využívá cca 1 600 m podzemních chodeb s maximální hloubkou 93 m pod zemským povrchem. Celoroční teplota je 7–8ºC. Prostory byly upraveny pro pobyt dětí, mohou zde využít malou tělocvičnu s hřištěm pro basketbal, volejbal, možností hry stolního tenisu aj.

Biskupská kupa - kamenná rozhledna - Zlaté Hory
Kamenná rozhledna (890 m n. m.) byla za velké slávy poprvé otevřena roku 1898. Ve 2. polovině 20. století byla pro běžné turisty uzavřená, a to až do roku 1996. Válcová věž je vysoká 18 m a je z ní vidět na Zlaté Hory, polské nížiny, na horizontu hřbety Hrubého Jeseníku, Rychlebských hor.

Penzion Rejvíz - muzeum - Zlaté Hory
Budova se před 2.světovou válkou nazývala Zum Seehirten (U jezerního pastýře) a byla majetkem bratrů Braunerových. Část budovy, ve které je výčep byla založena v roce 1795, v roce 1919 byla vybudována velká jídelna vedle výčepu a nad ní letní pokoje pro hosty, v roce 1931 postaven třípatrový hotel. Od roku 1962 byla chata převedena pod správu Revolučního odborového hnutí a tehdejší vedoucí vytvořil muzeum.
Řezbářské práce bratrů Braunerových, kteří přišli na unikátní nápad vyřezávat židle s karikaturními podobami stálých hostů.

Kostel panny Marie pomocné - Zlaté Hory
Kostel nahradil původní kapli. V roce 1955 byl státní správou zakázán na poutní místo přístup z důvodů důlních prací. Toto rozhodnutí zahájilo devastaci celého poutního areálu. V roce 1968 se začalo s opravou kostela, ale v listopadu 1973 byl odstřelen. V roce 1990 vznikla iniciativa pro obnovu poutního místa a v roce 1995 byl nový kostel vybudován a vysvěcen olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem.

Edelštejn - zřicenina hradu - Zlaté Hory
V okolí Zlatých hor se zlato těžilo od konce 13. století. Doly na bohatých ložiscích potřebovaly jistou ochranu, jejímž garantem se stal hrad Edelštějn. Jeho zakladateli byli vratislavští biskupové, dalšími majiteli pak opavští Přemyslovci či Jiří z Poděbrad. V roce 1474 jej silou získal vratislavský biskup Jošt z Rožmberka a dal jej zbořit. Proto dnes můžeme vidět jen zříceniny válcové věže, bašty, části základových zdí, příkopy a valy.

Zámek Linhartovy - Město Albrechtice
Vybudován v druhé polovině 16. století přestavbou tvrze na renesanční sídlo, několikrát zchátral, v současnosti postupně rekonstruován.
Historie a současnost zámku Linhartovy. Dětská galerie. Keramika Jana Kutálka. Historie křesťanství na Albrechticku a Osoblažsku. Historický nábytek. Šicí stroje. Safari, trofeje. Kouzlo starého porcelánu. Modely letadel.

Areál Eldorádo - zahradní galerie skulptur - Město Albrechtice
Zahradní galerie skulptur pravěkých ještěrů v životní velikosti a pohádkových postaviček.

Slezské Rudoltice - zámek a muzeum
Přestavěná tvrz z počátku 16. století na jednopatrový barokní zámek s rozsáhlým parkem ozdobeným mnoha stavbami. Při přechodu fronty v roce 1945 byl těžce poškozen. Po válce byl vyrabován a sloužil pro účely zdravotnického zásobování.
Fotografie, historie obce a Osoblažska. Nástroje a předměty denní potřeby našich předků, paličkovaná krajka.

Třemešná ve Slezsku - vlaková stanice, stanice turistického vláčku
Unikátní úzkokolejná dráha na Osoblažsku se stavěla v dobách rakousko-uherského mocnářství a do provozu byla uvedena 14. prosince 1898. Úzkorozchodná železnice spojuje Třemešnou ve Slezsku s Osoblahou.

Třemešná - expozice kaktusů
V obci Třemešná je možnost shlédnout vzácnou sbírku cizokrajných kaktusů. Odborníkem v této problematice je pan Rudolf Polok, který se zaobírá touto činností už od svého mládí.

Rozhledna na Cvilíně – Krnov
Kamennou rozhlednu poblíž poutního kostela na Cvilíně nechali postavit turisté z Moravskoslezského sudetského horského spolku v roce 1903 a pojmenovali ji po hraběti Liechtensteinovi, který stavbu financoval. Dnešní pětadvacetimetrová věž má v podstatě původní podobu, přišla však o bizarní pětimetrovou boční věžičku. Výhled do okolí zahřeje u srdce především krnovské patrioty, ale vidět jsou také Jeseníky a při skvělém počasí i Beskydy.

Ježník - dřevěná trámová rozhledna – Krnov
Soudobá trámová (modřínová) rozhledna. Z plošiny ve výšce 13 metrů nad zemí je na jedné straně hezky vidět blízký Krnov s okolím a na straně opačné pak zvedající se pohoří Hrubého Jeseníku. Za dobré viditelnosti se na jihovýchodním obzoru rýsují Beskydy s nejvyšší Lysou horou. Dnešní vyhlídková věž je replikou svých předchůdkyň z let 1894 a 1934 - obě po určité době podlehly přírodním vlivům a nezájmu lidí.

Zámek Krnov
Nesourodý soubor budov ve východním oblouku městských hradeb. Pevnostní městský zámek nepravidelného půdorysu se dvěma baštami oddělený od města příkopem vznikl počátkem 16. st. V té době vznikla i požární zeď s průjezdem (kamenný portál) a arkádovou chodbou, zdobenou sgrafity.

Změnit nastavení cookies