Destinace - Cestovní kancelář ATIS a.s.

Dolní Moravice

Pobyty Informace

UPŘESNĚNÍ LOKALITY

Tipy na výlet:

Zámek Bruntál
Zámek Bruntál s renesančním arkádovým nádvořím a hodinovou věží je nejvýznamnější památkou celého regionu. Na sklonku 18. st. barokně přestavěn. Prohlédnout si můžete vzácné interiéry s původní výzdobou a zařízením. Zámek obklopuje rozsáhlý park s objektem Salla tereny, zbytky městských hradeb s baštami a jezírkem. Na zámku jsou k shlédnutí také rozsáhlé přírodovědné exp. zdejšího muzea. Reprezent. sály a zámecké nádvoří jsou využívány ke konání koncertů, divad. představení a dalších kult. akcí.

Bruntál - historický vodovod
Pod Uhlířským vrchem bylo postaveno asi 10 pramenišť – dodnes jsou 4 dochované. Voda byla dřevěným vodovodem sváděna do jímací štoly, která byla součástí vodovodního systému města Bruntál. V blízkosti stojí několik revizních šachet a tři studny. Zachycená voda byla čerpána do vodojemu pod Uhlířským vrchem a rozváděna vodovodním řádem po městě.

Přehrada Slezská Harta - Leskovec nad Moravicí
Sypaná hráz budovaná v letech 1987-1997 na řece Moravici slouží kromě zásobování Ostravska vodou také k jako ochrana proti povodním, sportovní rybolov, chov ryb a k rekreaci. Její hráz je vysoká 64,8 m a délka v koruně je 540 m.

Hrad Sovinec – Jiříkov
Gotický hrad prošel několika těžkými zkouškami. Dobytí Dány roku 1626 dalo podnět k vybudování rozsáhlého a dnes nejzachovalejšího systému barokního opevnění u nás. Navzdory tomu byl ale hrad znovu poražen Švédy. Rekonstruován na začátku 20. st., v r. 1945 zásahem Rudé armády vyhořel. V r. 1945 začala jeho rekonstrukce a dnes se zde konají četné historické akce.

Městské muzeum Rýmařov, Rýmařov
Muzeum nabízí řadu stálých expozic o Rýmařovsku: historie regionu od 13. do 20. století, textilnictví, dobývaní kovů na Rýmařovsku, geologie jižního Jesenicka. Pořádá i přednášky a kulturní akce.

Starokatolická dřevěná zvonice, Rýmařov
Dřevěná zvonice pochází z konce 19. století. Věžovitá stavba čtvercového půdorysu byla využívána jako starokatolická kaple. Dosud si uchovává svůj neobvyklý, takřka exotický ráz, v součastnosti je unikátní dřevěná zvonice nevyužitá a představuje spíše místní kuriozitu.

Kaple V Lipkách,Rýmařov
Filiální kostel Navštívení Panny Marie, zvaný kaple V Lipkách, je nejhodnotnější histotickou památkou současného Rýmařova. Je právem považována za perlu severomoravského baroka. Zaujme především freskami, které vytvořil olomoucký malíř Ferdinand Naboth. Kaple slouží nejen k církevním obřadům, ale je také důstojným prostorem pro konání významných kulturních akcí (především koncertů).

Rešovské vodopády
Působivá přírodní scenérie. Říčka Huntava deroucí se skrze dvousetmetrový úzký kaňon vytváří několik kaskád a vodopádů, z nichž nejvyšší stupeň měří 10 metrů. Vodopády zpřístupňují dřevěné můstky a lávky se zábradlím a prohlédnout si je můžete i z několika vyhlídkových plošin.

Kosárna Karlovice, Karlovice
Muzeum je umístěno v dřevěném objektu Kosárny z roku 1600, v objektu se vyráběly kosy, dráty a jiné nářadí. Dnes si můžete v muzeu prohlédnout expozici venkovského bydlení a lesnictví. Ve stodole vedle kosárny je expozice zemědělského nářadí a náčiní, názorně doplňující představu o životě a práci na vesnici v minulosti.

Fürstenwalde - zřícenina hradu - Vrbno pod Pradědem
Malé zbytky hradeb a budov hradu střežícího ve středověku hranici opavského knížectví. Hrad založili opavští Přemyslovci v 1. pol. 14. století. Jeho zánik přinesly patrně boje s Matyášem Korvínem v 15. století.

Rabenštejn - zřicenina hradu - Vrbno pod Pradědem
Jen torzo čtyřhranné věže na skále připomíná středověký hrádek. Jeho půdorys je poměrně malý, proto je pravděpodobné, že Rabenštejn byl pouze předsunutým strážním bodem blízkého Veisenštejnu. Spolu s ním byl patrně součástí linie pohraničních hradů Vratislavského biskupství, budované od poloviny 13. století.

Dřevěná kaple sv. Huberta, Karlova Studánka
Dřevěná kaple s cibulovou věžičkou byla postavena v letech 1757-58 a zasvěcena sv. Hubertovi, nad hlavním oltářem je zavěšen obraz sv. Huberta, interiér kaple je vyzdoben mnoha lidovými vyobrazeními bývalých Hubertovských železných hutí.

Karlova Studánka - geologická expozice
340 kamenů z různých částí Jeseníků. Expozice dokumentuje geologický vývoj celého Jesenicka.

Státní léčebné lázně - Libuše - lázeňský dům / hotel / sanatorium - Karlova Studánka
Klimatické lázně Karlova Studánka-lázně i pro zdravé. Nabízíme pacientům i návštěvníkům z oblasti cestovního ruchu pobyty v krásném prostředí s vysokou úrovní ubytování,stravování a léčebně-relaxačních procedur (v odpoledním a večerním provozu bazén s teplou, slanou vodou, tepidarium, finská sauna, solární louka,wellness procedury a klasické léčebné procedury (koupele, masáže,zábaly....)

Státní léčebné lázně - Letní lázně - lázeňský dům / hotel / sanatorium - Karlova Studánka
Lázeňská léčba v Karlově Studánce: klimatická, inhalační a rehabilitační léčba s možnosti procedur pro léčení nemocí dechového ústrojí, onkologických případů bez známek recidivy, nemocí z povolání s postižením dechového a cévního ústrojí a pohybové nemocí – kloubní a páteřní obtíže. Návštěvníkům nabízí: inhalace, koupele: uhličité, plynové suché uhličité koupele, přísadové, perličkové, hydroterapie, vířivé koupele-končetinové, skotské střiky, masáže klasické a reflexní, lymfoven, rašelinové zábaly, parafinové zábaly rehabilitace: individuální, jóga, hydroterapie a termoterapie v bazénovém komplexu a solární louce, inhalace v solné jeskyni.

Sporthotel Kurzovní - wellness centrum - Karlova Studánka
Relaxaci v BALNEO centru hotelu Sporthotel Kurzovní umocňuje čistý vzduch a krásné horské prostředí Národní přírodní rezervace Praděd v CHKO Jeseníky. Klidné prostředí, čistota zařízení a ochota personálu je pro nás samozřejmostí. Rovněž můžete využít i nově zařízené fitness, které je také součástí hotelu.

Praděd - televizní vysílač
Roku 1980 byl na vrcholu postaven televizní vysílač (měří 162 m), ve výšce 70 metrů se našlo místo i na prosklený vyhlídkový ochoz, který skvělý výhled ještě umocňuje. Praděd byl výzvou pro stavitele rozhleden už dříve - od roku 1912 stála na vrcholu velkolepě pojatá kamenná Habsburská věž, než se roku 1959 po letech chátrání definitivně zřítila.

Petrovy kameny
Petrovy kameny jsou dominantou hlavního jesenického hřebene od Pradědu k sedlu na Skřítku. Od 17. století jsou označovány jako tajemné místo čarodějnických sletů a schůzek s ďáblem. Skalní útvar je vysoký 7 metrů, šířka dosahuje 25 m. Lyžařské svahy v okolí mají jedny z nejlepších sněhových podmínek na Moravě.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně - Loučná nad Desnou
Přečerpávací vodní elektrárna byla vybudovaná v letech 1978-1996 v údolí řeky Divoká Desná. Většina částí je umístěna v podzemí a neruší tak výrazně krajinný ráz Jeseníků. Horní nádrž je ve výšce 1350 m n. m. a pyšní se rozměry 700 m x 300 m. Výškový rozdíl mezi horní a dolní nádrží a výkon soustrojí patří k největším ve střední Evropě.