Destinace - Cestovní kancelář ATIS a.s.

Staré Hamry

Pobyty Informace

UPŘESNĚNÍ LOKALITY


Tipy na výlet:

Rožnov pod Radhoštěm – skanzen
Rozsáhlý areál Valašského muzea v přírodě patří k nejznámějším a nejvýznamnějším skanzenům u nás. Na velkém prostoru dokumentuje stavby, zvyky a tradice lidové kultury Valašska. Pravidelně se zde koná řada kulturních akcí a slaví se zde tradiční církevní svátky.
Soubor staveb původních i rekonstruovaných podle návrhu malíře a grafika Bohumíra Jaroňka. Budován od r. 1925, zahrnuje kopie fojtství z Velkých Karlovic, rekonstrukci dřevěného kostela z Větřkovic, tři původní objekty z rožnovského náměstí a kopii hospody z rožnovského náměstí. Areál je doplněn hřbitovem a řadou drobných hospodářských staveb.

Rožnov pod Radhoštěm – zřícenina
Ve 13. st. ho založil olomoucký biskup Bruno ze Šaumburka. Počátkem 16. st. byl renesančně upraven západní palác. Roku 1539 zbořen, ale opevnění bylo dále udržováno. K zániku hradu došlo na počátku 18. st. za Žerotínů.

Jurkovičova rozhledna - Rožnov pod Radhoštěm
Rozhledna postavená podle původních architektových návrhů Dušana Jurkoviče, který ji navrhl již r. 1896. Rozhledna je 32 m vysoká, nejvyšší vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 19 m.

Pustevny - skanzen - Rožnov pod Radhoštěm
Horské sídlo pojmenované po poustevnících, kteří zde žili a poslední zemřel roku 1874. Nacházejí se zde dřevěné srubové stavby v secesním slohu s bohatým stylizovaným dekorem Maměnka a Libušín, postavené Dušanem Jurkovičem.

Rožnovské pivní lázně - wellness centrum - Rožnov pod Radhoštěm
Pivní lázně v pivovarském sklepení z roku 1712, v pravém pivu a s neomezenou konzumací piva. Co víc si přát. Dej Bůh štěstí.

Radhošť - kaple – Trojanovice
Kaple se sousoším věrozvěstů Cyrila a Metoděje postavená v roce 1898 v byzantském slohu, kteří toto místo podle staré pověsti navštívili. Před kaplí stojí bronzové sousoší sv. Cyrila a Metoděje od Albína Poláška z roku 1931.

Kostel sv. Prokopa a sv. Barbory - dřevěný kostel - Kunčice pod Ondřejníkem
Stavba pocházející ze Zakarpatské Rusi, k nám převezena za první republiky. Původně pravoslavný, ale byl přesvěcen a opraven do dnešní podoby. V architektuře na první pohled upoutají tři stupňovité věže.

Štramberská Trúba - hrad – Štramberk
Ve 13. století byl hrad majetkem duchovního a rytířského řádu templářů. Po zrušení řádu byl hrad v držení českého krále Jana Lucemburského. Z gotického hradu se dochovaly části hradeb a především kruhovitá věž Trúba. Výhled z věže zpestřují barevná skla v oknech.
Hradní areál s válcovou věží zvanou Trúba (rozhledna a hladomorna), vstupní brána a zbytky hradeb. Ve věži je umístěna trvalá expozice - 1. cesta do paměti Štramberské Trúby.

Vsetín - muzeum a zámek
Původně gotická tvrz, začátkem 17. stol. přestavěna na čtyřkřídlý renesanční zámek se stranami orientovanými podle světových stran a 59 m vysokou strážní věží. V letech 1833-4 klasicistně přestavěn. Po požáru r. 1915 pseudorenesančně upraven pro rodinu Thonetů.
Historie lidových bouří na Vsetínsku v 17. a 18. st. Uměleckohistorické muzejní sbírky a sbírky užitého umění. Místní lidová výroba. V tom vsetínském zámku - historie zámku a bývalých majitelů vsetínského panství. Archeologické nálezy ze Vsetínska a ze zámeckých sklepů.

Žerotínský zámek - zámek a muzeum - Nový Jičín
Základem Žerotínského zámku byl opevněný dům ze 14. století, který byl přeměněn v zámecký objekt. Ovšem od odchodu Žerotínů v 16. století byl využíván pouze ke správním a hospodářským účelům. Dnes v něm sídlí muzeum.
Zámecký interiér období biedermeieru (stálá expozice z dějin zámku). Expozice klobouků a pokrývek hlavy. Výtvarné umění 19. a první pol. 20. st.

Žerotínský zámek - Valašské Meziříčí
Zámek ze 16. st. postavený Janem z Pernštejna. Později byl prodán Žerotínům a v 18. st. proběhla barokní přestavba. R. 1854 zde byla zřízena ženská věznice, sídlil zde také spolek Katolický dům. V letech 1995 - 1996 proběhla celková rekonstrukce, od r. 2002 je zámecké nádvoří zpřístupněno veřejnosti.

Hotel Abácie - wellness centrum - Valašské Meziříčí
Hotel Abácie je komfortní rodinný hotel, který nabízí pohostinnost, relaxaci a sportovní vyžití na vysoké úrovni.Všechny služby a aktivity - masáže, kadeřnictví, kosmetika, bowling, squash, fitness, půjčovna jízdních kol se nachází přímo v budově hotelu, kde se hostům věnuje příjemný personál s osobním přístupem ke každému individuálnímu přání a požadavku klienta. Nově zbudované luxusní wellness centrum na rozloze 220 m2, Vám poskytne maximální relaxaci a odpočinek. Při masážích používáme kosmetiku přírodní luxusní kosmetiku Pure Fiji. Nabídka wellness: 2x whirlpool, 4x sauna, Kneippův chodník, tepidárium, ochlazovací venkovní bazén PRIVAT SPA HYDROTERAPIE TERMOTERAPIE

L-Spa - wellness centrum - Velké Karlovice
V magickém relaxačním centru L-SPA hotelu Lanterna naleznete ve znamení SPA řadu vodních procedur, které přinesou intenzivní odpočinek. Důraz je kladen na celkovou relaxaci těla i ducha a péči o tělo. L-SPA nabízí celou řadu blahodárných procedur a terapií, včetně širkoé škály masáží. Najdete zde krytý relaxační bazén s vodou o teplotě 32 stupňů, whirlpool bazén se slanou vodou, finskou saunu, bylino-solnou parní lázeň, infrakabinu, relaxační místnost s výhledem na sjezdovku Razula a další atrakce. Pro krásu a mladistvý vzhled je k dispozici Beauty salon s jedinečnou přírodní kosmetikou Biodroga.

Lašské pivní kúpele - wellness centrum – Štramberk
V prostorách pivních kúpelí se potěší historizujícím interiérem nejen vaše oko, ale především vás osvěží harmonizace všech očistných procesů, které si zde můžete v příjemném prostředí vychutnat. Můžete očekávat výjimečnou proceduru, která vás dobře naladí nejen v nepříznivých zimních dnech.

Památník obětem 2. světové války - Valašské Meziříčí
Památník na vrchu Helštýn podle návrhu Josefa Místeckého a Jaroslava Hlaváče.

Pomník zraněných a padlých vojáků v bitvě u Slavkova - Valašské Meziříčí
Památník připomíná 1228 zraněných a zde pochovaných vojáků, kteří byli zraněni v památné bitvě u Slavkova v r. 1805 a zde, ve Valašském Meziříčí, ve vojenském lazaretu hospitalizováni a léčeni.

Jaroňkova galerie – Štramberk
Přes 30 grafik malíře Bohumíra Jaroňka. Ukázky keramiky a porcelánu z dílny bratří Jaroňků.

Galerie Kaple - Valašské Meziříčí
Renesanční budova z r. 1611, dříve jízdárna, lazaret, kaple ženské věznice. Dnes prostor k prezentaci toho nejlepšího, co je k vidění na české výtvarné scéně.

Regionální muzeum v Kopřivnici - Muzeum Fojtství – Kopřivnice
Nejstarší dochovaná stavba v Kopřivnici. V roce 1789 byla původní dřevěná stavba zbourána a Jakubem Šustalou vystavěno fojtství zděné. Největší stavební úpravy byly provedeny v letech 1985-90 firmou TATRA. Od roku 2005 patří Fojtství městu Kopřivnice.
Expozice kočárů. Kopřivnická minulost. Lidé města Kopřivnice. Fojtova sýpka jako galerie.

Karlovské muzeum - Velké Karlovice
Historie Velkých Karlovic, etnografie, řezbářské práce, výrobky zaniklých skláren, odboj za II. světové války.

Muzeum a pamětní síň Sigmunda Freuda v Příboře – Příbor
Piaristická kolej v Příboře založená biskupem Karlem II. z Liechtensteina.
Sigmund Freud. Historie města Příbora. Muzejní a výtvarné výstavy.

Valašské Meziříčí - muzeum a zámek Kinských
Empírový zámek vznikl na místě původní správní budovy (1854). K zámku přiléhá rozsáhlý park se vzácnými dřevinami, založený na rozhraní 18. a 19. století.
Jak se žilo na zámku - bydlení a životní styl z přelomu 19. a 20. st. Sklo a gobelíny. Staré knihy vyprávějí - sbírka starých tisků a rukopisů. Muzejní kavárnička Antonína Duřpeka.

Rodný dům Leoše Janáčka - pamětní síň a galerie – Hukvaldy
Budova staré školy v níž se Leoš Janáček 3. července 1854 narodil dnes již neexistuje. Na jejím místě stojí nová patrová budova bývalé školy, která ji v roce 1877 nahradila. Je zde umístěna pamětní deska s bronzovou bustou skladatele od sochaře Augustina Handzela.
Pamětní síň. Dobové fotografie. Zajímavosti o životě skladatele. Ukázky notových zápisů. Grafika, kresba, malba.

Moravská gobelínová manufaktura - muzeum - Valašské Meziříčí
Výroba ručně vázaných, ručně tkaných koberců, gobelínů a restaurování historických tapiserií. Poměrně rozsáhlá výstava hotových textilních děl.

Muzeum Zdeňka Buriana – Štramberk
Dílo malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana (Cesty do pravěku a dobrodružství) je každoročně tématicky obměňována.

Rodný dům S. Freuda – Příbor
Expozice seznamuje s osobním i profesním životem Sigmunda Freuda, představuje ho jako "normálního" člověka s normálním vztahem ke každodennímu životu, je postavena na fiktivním osobním příběhu člověka, který se na sklonku života vrací do svého rodného města Příbora.

Muzeum valašských strašidel - Valašské Meziříčí
Nadpřirozené bytosti v životní velikosti, které jsou spojeny s pověstmi a bájemi z Valašska. Autorem figur je Aleš Drašnar.

Nový Jičín - městská památková rezervace
Středem města a pozornosti návštěvníků je čtvercové náměstí obklopené honosnými měšťanskými domy. Mezi nimi obzvlášť vyniká renesanční Stará pošta s arkádami a dům U bílého anděla zdobený rokokovou fasádou. Na volném prostranství náměstí stojí morový sloup a kašna s tanečníky oděnými do německého kravařského kroje. Kousek od náměstí najdete renesanční Žerotínský zámek, bývalé masné krámy či Baštu - součást hradeb.

Příbor - městská památková rezervace
Historické jádro Příbora zabírá nevelké území kolem hlavního náměstí, pojmenovaného po slavném rodákovi Sigmundu Freudovi. Měšťanské domy v centru jsou převážně renesanční, s barokními úpravami. Z období založení města - z poloviny 13. století - pochází gotický farní kostel Narození Panny Marie. Koncem 17. století přišli do města piaristé, kteří zde vybudovali rozlehlou kolej a barokní kostel sv. Valentina.

Štramberk - městská památková rezervace
Malebné městečko, jehož domy (až se chce říct domečky) jsou nalepeny jeden vedle druhého ve svahu pod proslulou dominantou - kulatou věží Trúbou. Trúba je, spolu s hradbami, poslední zachovalou částí bývalého hradu. Náměstí lemují zděné domy s prvky pozdního baroka a empíru a v jeho horní části stojí barokní kostel sv. Jana Nepomuckého a sv. Bartoloměje.

Čarták (Súkenická) - železná rozhledna - Horní Bečva
Rozhledna na Čartáku vznikla v roce 1998 jako základnová telekomunikační stanice, přesto se však vymyká běžným zařízením tohoto typu. Aby její konstrukce příliš nehyzdila beskydské lesy, je téměř celá 30metrová věž obložená dřevem a pod vrcholem se rozšiřuje v krytý vyhlídkový ochoz. Protože stojí na československém pomezí, můžete z ní obdivovat nejen celou beskydskou hornatinu, ale také nekonečné lesy na slovenské straně a při troše štěstí a skvělém počasí i Vysoké Tatry.

Čubův kopec - dřevěná trámová rozhledna - Francova Lhota
Na československém pomezí nad Francovou Lhotou vyrostla v roce 1987 zbrusu nová dřevěná rozhledna, vysoká 16 metrů, ze které přehlédnete nejen hřbety pohraničních Javorníků a Bílých Karpat či blízké Vizovické vrchy, ale za skvělého počasí třeba i Súľovské skály a Malou Fatru.

Čarták (Súkenická) - železná rozhledna - Horní Bečva
Rozhledna na Čartáku vznikla v roce 1998 jako základnová telekomunikační stanice, přesto se však vymyká běžným zařízením tohoto typu. Aby její konstrukce příliš nehyzdila beskydské lesy, je téměř celá 30metrová věž obložená dřevem a pod vrcholem se rozšiřuje v krytý vyhlídkový ochoz. Protože stojí na československém pomezí, můžete z ní obdivovat nejen celou beskydskou hornatinu, ale také nekonečné lesy na slovenské straně a při troše štěstí a skvělém počasí i Vysoké Tatry.

Čubův kopec - dřevěná trámová rozhledna - Francova Lhota
Na československém pomezí nad Francovou Lhotou vyrostla v roce 1987 zbrusu nová dřevěná rozhledna, vysoká 16 metrů, ze které přehlédnete nejen hřbety pohraničních Javorníků a Bílých Karpat či blízké Vizovické vrchy, ale za skvělého počasí třeba i Súľovské skály a Malou Fatru.

Památník obětem 2. světové války - Valašské Meziříčí
Památník na vrchu Helštýn podle návrhu Josefa Místeckého a Jaroslava Hlaváče.

Rozhledna na Ztracenci - Velké Karlovice
Dřevěná rozhledna na vrcholu Ztracenec (1 055 m.n.m.) v pohoří Javorníků. Nachází se zde informační tabule a odpočívadlo. Za dobrého počasí lze spatřit Lysou horu, Radhošť, nebo také vrcholky Malé Fatry.

Hvězdárna Valašské Meziříčí
V roce 2002 získala označení "Valašská královská observatoř". Pro veřejnost byla otevřena v roce 1955 a vyvíjí rozsáhlou popularizační činnost a pozorování Slunce.

Hrachovec - silniční most - Valašské Meziříčí
Na místě bývalého dřevěného mostu se nachází 40 m dlouhý most, který je visutý na 22 lanech zavěšených na dvou 10 m vysokých šikmých pylonech.

Dolní Sklenov - větrný mlýn – Hukvaldy
Původně dřevěný mlýn holandského typu, později byl vyzděn a opatřen kolejnicemi na otáčení křídel. Kolem r. 1900 byly z mlýnu odstraněny lopaty.

Mlýn Šmajstrla - Frenštát pod Radhoštěm
V mlýně se loupe pohanka již od roku 1861 mechanickým způsobem, při kterém nejsou znehodnocovány vitamíny.

Botanická zahrada a arboretum ve starém vápencovém lomu – Štramberk
Botanická zahrada a arboretum se nachází na jižním svahu starého vápencového lomu Dolní Kamenárka. Hlavní část expozice kamenné zahrady tvoří vápnomilná a teplomilná společenstva rostlin štramberského původu. Na dně vznikl unikátní vápencový mokřad. Návštěvníky také jistě zaujme kamenný labyrint s amfiteátrem starého lomu a nově objevené propasťové jeskyně.

Aqua Terra - mini zoo – Štramberk
Akvária se stovkami tropických ryb, terarijní zvířata jako jsou např. různé druhy hadů, ještěrů.

Nový Jičín - středověké opevnění
Z městského opevnění se dochovala část gotických hradeb a především polygonální bašta z roku 1614.

Valašské Meziříčí - židovský hřbitov – zbytek
Židovské oddělení na vězeňském a vojenském hřbitově snad z doby 1. světové války zlikvidováno roku 1972.

Změnit nastavení cookies