Destinace

Slovinsko

Informace Pobyty Oblasti

ZÁKLADNÍ POPIS

ČR je stále zařazena na červený seznam zemí, Slovinsko zpřísňuje pravidla i vnitrostátní omezení. 

Aktuální semafor a pravidla pro vstup do země k 26.3.21 https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-zemi-podle-miry-rizika-nakazy/

Vzhledem k možným ad hoc změnám na seznamech zemí doporučujeme všem osobám cestujícím do Slovinska sledovat webové stránky 
ZÚ Ljubljana, stránky slovinské vlády GOV.SI a stránky slovinské policie  Policija.si

Do Slovinska smí vstoupit bez povinnosti podrobit se následné karanténě osoby, které: a) předloží negativní test PCR na virus SARS-CoV-2, ne starší než 48 hodin po odběru výtěru, provedený v členském státě EU nebo v členském státě Schengenu b)Prodělaly onemocnění COVID-19, což prokáží pozitivním výsledkem PCR nebo antigenního testu, který je starší než 21 dní, ale ne starší než 6 měsíců c)Byly očkovány dvěma dávkami vakcín: Pfizer/BioNTech nebo Moderna. Od druhého očkování muselo uběhnout nejméně 7 dní (Pfizer/BioNTech, Moderna), resp. 21 dní. Osobě, která nesplňuje některé z výše uvedených kritérií, bude nařízena na hranicích 10-denní karanténa, která nemůže být předčasně ukončena.

UPŘESNĚNÍ LOKALITY

Malá, nenápadná země, která nabízí veškeré přírodní krásy
– nádherné hory, průzračná jezera, krasový svět, kouzelná města a vesničky i kousek moře.
Slovinsko vzniklo v roce 1991 jako první z nástupnických států Jugoslávie a sousedí s Rakouskem, Maďarskem, Itálií a Chorvatskem. Je součástí Evropské Unie.


Špičkové termální lázně


Ve Slovinsku můžete navštívit celkem 15 termálních lázní, z nichž historie některých lázeňských míst sahá do dob starých Římanů. Slovinsko směle konkuruje termálním velmocem, jakými jsou např. Maďarsko, Island či Japonsko, jelikož se pyšní 87 termálními prameny.

Prameny mají teplotu mezi 32-73 °C a mají různé chemické složení. Díky těmto aspektům blahodárně působí na revmatismus, srdeční a cévní onemocnění, gynekologická onemocnění, srdeční a cévní onemocnění, neurologická onemocnění, plicní onemocnění a výrazně pomáhá při léčení poúrazových stavů. V městečku Moravské Toplice vyvěrá unikátní bílá a černá termální voda, nacházející se pouze na tomto jediném místě na světě.Termály: termální a minerální prameny se vyskytují především v severovýchodní části země.
Slovinsko má 15 lázeňských měst, jejichž historie sahá až do dob římských.

Alpy: Julské Alpy na severozápadě Slovinska nabízejí nejen možnosti lyžařské, ale i množství turistických krás – většina ledovcových jezer leží v Triglavském národním parku (jezero Bled). Krasová jezera Cerknica nebo Divje jsou kouzlem přírody. Savinjské Alpy s přírodním parkem ledovcové Logarské doliny.

Moře: převážně skalnaté a kamenité pobřeží, mající délku pouhých 47 km, nabízí středomořské klima a kouzelná zákoutí ke strávení dovolené.

Gastronomie: Slovinská gastronomie je protkána vlivem okolních zemí, ale je bohatá i na národní kuchyni. Slovinsko produkuje také velmi kvalitní a dobré víno, které ale není ve světě příliš známé. Víno se zde pěstovalo již před příchodem Římanů a stojí za ochutnání. Známé je i Laško pivo se značkou Zlatorog.

Historie, památky: historické centrum hlavního města Ljubljana ve stylu italského baroka a Ljubljana Castle patří k nejznámějším. Dále zde naleznete: Postojnské jeskyně, Škocjanské jeskyně, Predjamský hrad, jezero Bled, Triglavský národní park, gotické městečko Piran a spousta dalších zajímavých míst.


Přehlednou mapku pobytových míst naleznete ZDE


Upozorňujeme, že každý občan České republiky (tedy včetně DĚTÍ) musí mít při cestování do zahraniční vlastní cestovní doklad.

Aktuální doporučení a varování Ministerstva zahraničních věcí ČR před cestování do jednotlivých zemí světa najdete ZDE