Destinace

Slovinsko

Informace Pobyty Oblasti

ZÁKLADNÍ POPIS

PODMÍNKY CESTY pro vstup/výstup do/ze země se neustále mění.
Aktuální informace
získáte pro:
   
- vstup do Slovinska    kliknutím ZDE
   - návrat do Česka         kliknutím ZDE

Tranzitní průjezd - aktuální podmínky pro:
   - 
Maďarsko získáte       kliknutím ZDE
   - Rakousko získáte        kliknutím ZDE
   - Slovensko získáte       kliknutím ZDEJelikož není Chorvatsko součástí Schengenského prostoru, je možné překročit hranice Slovinsko/Chorvatsko pouze na určených mezinárodních přechodech.
Pozor! Velmi využívaný hraniční přechod Predel do údolí řeky Soči (do Bovce) kvůli rekonstrukci tunelu u jezera Lago del Predil na italské straně omezený provoz.
Ve všední dny je v noci mezi 18:00 a 6:00 tunel uzavřený a nelze tudy projet. V noci na neděli a o svátcích je pak provoz řízený semaforem, ale průjezd je možný. Příležitostné úplné uzavírky potrvají do začátku zimy na konci roku 2021

Tranzit přes Rakousko : dálniční známka mírně zdražuje. Nejlevnější desetidenní známka zdražila oproti loňskému roku o deset eurocentů na 9,50 eura (asi 243 korun). Dvouměsíční známka stojí 27,80 eura (zhruba 712 korun) a roční 92,50 eura (asi 2370 korun). V Rakousku si řidiči mohou vybírat mezi papírovými i elektronickými kupony, cenově jsou přitom stejné. Vedle poplatku za dálniční známku musejí řidiči počítat s poplatky za průjezd některých úseků, například mostů, tunelů či horských úseků.

UPŘESNĚNÍ LOKALITY

Malá, nenápadná země, která nabízí veškeré přírodní krásy
– nádherné hory, průzračná jezera, krasový svět, kouzelná města a vesničky i kousek moře.
Slovinsko vzniklo v roce 1991 jako první z nástupnických států Jugoslávie a sousedí s Rakouskem, Maďarskem, Itálií a Chorvatskem. Je součástí Evropské Unie.


Špičkové termální lázně


Ve Slovinsku můžete navštívit celkem 15 termálních lázní, z nichž historie některých lázeňských míst sahá do dob starých Římanů. Slovinsko směle konkuruje termálním velmocem, jakými jsou např. Maďarsko, Island či Japonsko, jelikož se pyšní 87 termálními prameny.

Prameny mají teplotu mezi 32-73 °C a mají různé chemické složení. Díky těmto aspektům blahodárně působí na revmatismus, srdeční a cévní onemocnění, gynekologická onemocnění, srdeční a cévní onemocnění, neurologická onemocnění, plicní onemocnění a výrazně pomáhá při léčení poúrazových stavů. V městečku Moravské Toplice vyvěrá unikátní bílá a černá termální voda, nacházející se pouze na tomto jediném místě na světě.Termály: termální a minerální prameny se vyskytují především v severovýchodní části země.
Slovinsko má 15 lázeňských měst, jejichž historie sahá až do dob římských.

Alpy: Julské Alpy na severozápadě Slovinska nabízejí nejen možnosti lyžařské, ale i množství turistických krás – většina ledovcových jezer leží v Triglavském národním parku (jezero Bled). Krasová jezera Cerknica nebo Divje jsou kouzlem přírody. Savinjské Alpy s přírodním parkem ledovcové Logarské doliny.

Moře: převážně skalnaté a kamenité pobřeží, mající délku pouhých 47 km, nabízí středomořské klima a kouzelná zákoutí ke strávení dovolené.

Gastronomie: Slovinská gastronomie je protkána vlivem okolních zemí, ale je bohatá i na národní kuchyni. Slovinsko produkuje také velmi kvalitní a dobré víno, které ale není ve světě příliš známé. Víno se zde pěstovalo již před příchodem Římanů a stojí za ochutnání. Známé je i Laško pivo se značkou Zlatorog.

Historie, památky: historické centrum hlavního města Ljubljana ve stylu italského baroka a Ljubljana Castle patří k nejznámějším. Dále zde naleznete: Postojnské jeskyně, Škocjanské jeskyně, Predjamský hrad, jezero Bled, Triglavský národní park, gotické městečko Piran a spousta dalších zajímavých míst.


Přehlednou mapku pobytových míst naleznete ZDE


Upozorňujeme, že každý občan České republiky (tedy včetně DĚTÍ) musí mít při cestování do zahraniční vlastní cestovní doklad.

Aktuální doporučení a varování Ministerstva zahraničních věcí ČR před cestování do jednotlivých zemí světa najdete ZDE