Destinace - Cestovní kancelář ATIS a.s.

Bojnice

Informace Pobyty Galerie

UPŘESNĚNÍ LOKALITY

Lázeňské město Bojnice leží na horní Nitře na východním úpatí Strážovských vrchů. Teplé sirnaté prameny tohoto města byly známé už ve středověku. Léčivá síla těchto pramenů byla známa od 12. století, přičemž rozvoj lázeňství se v Bojnicích úzce spjal s Bojnickým hradem. Lázně spolu s hradem, posléze zámkem, byly postupně ve vlastnictví Matúša Čáka Trenčianskeho, Korvínovců, Thurzovců a Pálffyovců, kteří se nejvíce zasloužili o jejich pozdější využití k léčbě. Ve 30. letech 20. století se stal majitelem Bojnic světoznámý výrobce obuvi Jan Baťa.
Bojnice patří mezi lokality s nejstarším paleolitickým osídlením na Slovensku. První lidé se zde usídlili již před sto tisíci lety. Dějiny města jsou spjaté s Bojnickým hradem, o kterém se dozvídáme už v první písemné zmínce o Bojnicích, takzvané Zoborské listině z roku 1113.
Roku 1966 získaly Bojnice status města. K jejich pověsti významného turistického střediska přispívají nejen zdejší lázně, ale i široká nabídka kulturního, sportovního a turistického vyžití.

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE
9 termálních pramenů s teplotou vody 28 – 52°C.

LÉČEBNÉ SPECIALIZACE
Nemoci nervového a revmatického charakteru, pohybového ústrojí, zad či pooperační léčba a léčba poúrazových stavů, nemoci z povolání.

BOJNICKÝ ZÁMEK http://www.bojnicecastle.sk/
Romantický zámek s částečně zachovalým původně gotickým a renesančním hradním jádrem leží na severním okraji města. Jeho dnešní podobu nejvíce ovlivnili Pálffyovci, kterým patřil od roku 1643 až do vzniku samostatného Československa. Pak zámek koupil Tomáš Baťa. V roce 1950 stavba vyhořela, na náklady státu poté prošla celkovou rekonstrukcí. Teprve tehdy byl zámek poprvé zpřístupněn veřejnosti. Kromě samotné budovy stojí za vidění rovněž bohatá sbírka historických předmětů a podzemní jeskyně, která byla objevena pod zámkem.

MUZEUM PRAVĚKU a Prepoštská jeskyně http://muzeumpraveku.sk/
Muzeum se nachází v historickém centru města v areálu Prepoštské jeskyně. Jde o naučnou expozici přímo v přírodě, na místech, kde žil v pravěku neandertálský člověk. Návštěvníci se seznámí s dobou, v níž neandertálci žili, se způsobem jejich života či se zvířaty, která lovili a proti kterým museli bojovat. Otevřeno je denně, návštěvní hodiny se liší podle dne v týdnu a ročního období. Obzvlášť působivé jsou noční prohlídky za svitu loučí a pochodní.

HORNONITRIANSKY BANSKY SKANZEN - BAŇA CIGEL http://www.banskyskanzen.sk/
Cílem skanzenu je poskytnout návštěvníkovi stejný pocit, jaký zažívají horníci při své každodenní práci. Část prohlídky vede pěšky po povrchu, poté se svezete vláčkem do podzemí. Celý okruh je koncipován jako denní lidský příběh fárajícího horníka. Průvodcem jsou právě horníci, kteří zde dříve pracovali.

ZOO BOJNICE http://www.zoobojnice.sk/page/zakladne-informacie-o-zoo-bojnice
Nejstarší a nejznámější ze čtyř slovenských zoologických zahrad byla založena v roce 1955. Na 41 hektarech najdete přes 1850 zvířat 373 různých, i velmi vzácných druhů. Mezi ty nejatraktivnější patří velké kočkovité šelmy, medvědi, sloni či koně Převalského. Zoo je otevřena denně včetně svátků.

TERMÁLNÍ KOUPALIŠTĚ ČAJKA
http://www.kupaliskocajka.sk/

SPORT A RELAXACE
Termální lázně v Bojnicích jsou ideálním místem pro léčbu, regeneraci i odpočinek. Z hlubin tu vyvěrá voda plná minerálů o teplotě 28 – 52 stupňů Celsia, která je vhodná pro léčbu pohybového ústrojí i nervových onemocnění. Kromě blahodárných koupelí se v lázních můžete těšit rovněž na sauny, různé druhy masáží a zábalů či kyslíkovou terapii.