Destinace - Cestovní kancelář ATIS a.s.

Sklené Teplice

Informace Pobyty

UPŘESNĚNÍ LOKALITY

Sklené Teplice patří mezi nejstarší lázně na Slovensku. Leží v dolině Teplej v severozápadní části Štiavnických vrchů. V minulosti byly významné i jako bánská a sklářská obec. Už v roce 1340 vznikla na tomto místě obec, tehdy pod názvem Skleno. Proslavila se především výrobou skla. První zmínka o lázních pochází z roku 1550. Rozmach a slávu však zaznamenali koncem 17. století, kdy se dostali pod správu Banského úřadu v Banské Štiavnici. Ten se zasloužil o výstavbu lázeňských domů a o léčebné využívání termálních pramenů. Místní prameny však měli v dávných dobách i jiné uplatnění – využívali se například při práci v tavících pecích při zhutňování štiavnického stříbra. V současnosti tu vyvěrá 14 pramenů, přičemž na léčbu se využívají i umělé hlubinné vrty a studny. Patří k nejvýznamnějším pramenům ve vulkanickém pásmu.

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE
Slabě mineralizované, síranové, vápenato-hořčíkové, horké hypotonické vody. Teplota vody 37 – 52,3°C.

LÉČEBNÉ SPECIALIZACE
Nemoci pohybového ústrojí, nervové nemoci, nemoci z povolání.

VOLNÝ ČAS
V okolí lázní je možné absolvovat na koni jezdeckou školu. Jsou tu dobré podmínky pro horskou cyklistiku i pěší túru a pro rybolov. Pořádají se zde kulturní programy s hudební produkcí a vystoupeními folkloristů.

VÝLETY PO OKOLÍ
Pořádají se zde zájezdy do blízkých měst, jako je Banská Štiavnica (zapsaná v UNESCO), Kremnica s mincovnou, Banská Bystrica s městskou památkovou rezervací či barokní kostel ve Svätom Antone s muzeem lesnictví.
Oblíbené jsou výlety na Sitno či k Počúvadlianskému jezeru.
V zimním období jsou v okolí lyžařská střediska Skalka a v Krahuliach.