Destinace - Cestovní kancelář ATIS a.s.

Slovenský ráj

Pobyty Informace

UPŘESNĚNÍ LOKALITY

Slovenský ráj

Prohlédněte si video o krásách Slovenského ráje
ZDE.

Jedná se o jednu z nejkrásnějších oblastí Slovenska a regionu Spiš. Oblast tvoří krasové planiny, hluboko zařezané kaňony, rokliny s čarovnými vodopády, rozsáhlý podzemní svět jeskyň a propastí i bohatou floru a faunu. Je zde mnoho turistických tras a chodníků, které mají za úkol zpřístupnit turistům Slovenský ráj.
V r. 1964 byl vyhlášen za chráněnou krajinnou oblast a poté v r. 1988 vyhlášen za národní park.

Slovenský Ráj se nachází ve východní části Slovenska. Na západě hraničí s pohořím Nízké Tatry a na severu s Hornádskou kotlinou. Rozloha národního parku je 19 763 ha. Je zde mnoho krasových planin z nich nejzachovanější a největší je Glac v centrální části Slovenského Ráje. Najdeme zde jeskynní komplex Duča, který tvoří Dobšinská ledová jeskyně, Stratenská jeskyně a Psí Díry.

Až 90% území Slovenského Ráje pokrývají lesy. Převažují zde bukové a bukovo-jedlové lesy, ale najdeme i smrkové, borovicové, modřínové, jedlové a též lipovo-javorové lesy. Bývá zde inverze, což má za následek výskyt teplomilnějších druhů rostlin a zvířat ve vyšších polohách.

Vyskytuje se zde až 35 druhů chráněných rostlin jako např: koniklec slovenský, jazyčník sibiřský, kosatec bezlistý uherský či orchidej střevíčková pantoflíček. Dále ze živočichů zde můžeme spatřit kamzíka alpského, orla skalního a orla křiklavého a další dravé ptáky, mnoho netopýrů z nich nejzajímavější jsou netopýr fousatý a netopýr řasnatý. U vody žije vydra říční anebo mlok karpatský, na stráních mnoho motýlů z nich nejvzácnější je jasoň červenooký. Vzácně se nám může podařit spatřit medvěda hnědého, ryse ostrovida, vlka dravého či kočku divokou.

Pro přechod roklinami je za potřebí pevné obuvi. Přechod roklinami je možný pouze ve směru vzhůru nikoli naopak. Z roklin si můžete vybrat: Zejmarská roklina - nejnavštěvovanější, Sokolní dolina - největší vodopád Slovenského Ráje-Závojový vodopád, Velký sokol, Piecky, Kyseľ, Kláštorská roklina - vysoká koncentrace vodopádů a Suchá Bělá.

Z kaňonů si můžete vybrat průlom Hornadů, Stratenský kaňon, Soutězky a Bílý potok.

Je zde i plno vyhlídek, odkud uvidíte na úžasnou krajinu Slovenského Ráje. Vyhlídky: Tomašovský výhled, Soví skála, Ihrík, Čertova Sihoť, Havraní skála, Gačovská skála, Sedlo kopanec a Pískovec.

Vodní plochy: Palcmanská Maša, Blajzloch a Klauzy.

Jediná jeskyně, která je přístupná veřejnosti, je Dobšinská ledová jeskyně.

Turistické informační centra najdete v Spišské Nové Vsi, Smižanech, Čingově, Hrabušicích, autocampingu Podlesok, Správě Národního parku Sloveský Ráj, Dobšinské ledové jeskyni a Dobšinné.

V okolí se můžeme dále pokochat Spišským hradem, navštívit Spišskou Kapituly, město Levoča, kostel v Žehře, zámek Markušovce, město Dobšiná, Rožňava a Kéžmarok a zámek Beltiar.

Aktivity:
- V Slovenském Ráji se turisté pohybují pouze po turistických a naučných stezkách. Je možno s sebou mít psa ale jedině na vodítku a s náhubkem. Doporučujeme správnou výstroj turisty: pevná obuv, pláštěnka, vhodné oblečená, mapa, láhev s pitím, mobil, baterka nebo čelovka, pojištění do hor. Najdeme zde různé turistické trasy. Jsou různě náročné a různě dlouhé.

- Naučné trasy jsou tematické. Můžete si vybrat: Stopy báňské slávy v Mlýnkách, Báňský naučný chodník, Lesnický naučný chodník, Dobšínská Maša, Vernár- Královská hole, Stratenský kaňon, Dobšínská ledová jeskyně, Občasný pramen- Havraní skála, Mokřady Hnilec, Slovenský Ráj-jih, Naučný chodník mládeže, Průlom Hornadů.

- Krásy Slovenského Ráje můžete objevovat i na kole. Na mapě je vyznačených přes 20 tras.
- Možnost hipoturistiky - jízdy na koních. Tuto službu nabízí hned 5 objektů.
- Lyžování a snowboarding. Je zde 7 středisek.
- Přímo v parku jsou vyznačené i běžecké tratě. Je tu 7 tratí různých délek. Př: Spišská Nová Ves- letovisko, Novoveský Huta- Vojtěchova samota, Mlýnky, Novoveská Huta- Muráň, Gajnár, Průlov Hornádů, Dobšiská ledová jeskyně.

- Horolezení je možno zkusit a to hned na 4 místech: Tomašovský výhled, Stratenská píla, Letanovský mlýn a Hrdlo Hornádů.
- Ledolezení též možné ale jen v období 1.12. – 15.3.. Vyhrazené lokality jsou Suchá bělá, Kláštorská roklina, Sokolní dolina, Letanovský mlýn, Zejmarovská roklina a ledový hrad (výukové). Pokud jste ještě nikdy nelezli na skálu či ledovec, můžete vyzkoušet základní horolezecký kurz.
- Ohledně adrenalinových zábav tu najdete lanové centra, lezeckou stěnu, parachuting, létání, potápění, střelba, jízda na čtyřkolkách a v buginách a skijőring- jezdec na koni tahá lyžaře po sněžených loukách.

- Sportem ku zdraví. Tímto se řídí i Slovenský Ráj. Nabízí zde tělocvičny pro míčové hry, fotbalové hřiště, plážový volejbal, atletické hřiště, fitness centra, skatepark s překážkami, kuželkové a bowlingové dráhy, tenisové hřiště, squash a hřiště pro golf.

- Toužíte po kulturním zážitku? Prozkoumejte naše muzea, kina, památky, galerie a divadla. Nabízíme slovenské technické muzeum, muzeum Spiša, Galerie umělců, divadlo na podpatcích, zoologická zahrada ve Spišské Nové Vsi a další,….

Zdroj: www.slovenskyraj.eu