Destinace - Cestovní kancelář ATIS a.s.

Berlín

Pobyty Informace

UPŘESNĚNÍ LOKALITY

Berlín je hlavní a největší město Německa a zároveň i spolková země Spolkové republiky Německo. Hlavním městem Německa se stal roku 1991 a od sjednocení Německa (a tím i obou částí města) Berlín patří k největším městům v Evropě a je největším městem Evropské unie. Žije zde přibližně 3,66 milionu obyvatel. V metropolitní oblasti Berlína obývá přibližně 4,5 milionu obyvatel, takže je po Porúří druhou nejlidnatější oblastí v Německu.

Berlín leží v rovině, na břehu řeky Sprévy, která se vlévá do Havoly (přítoku Labe) v západní čtvrti Špandava. Mezi hlavní topografické rysy města patří mnoho jezer v západních a jihovýchodních čtvrtích, z nichž největší je jezero Müggelsee. Asi jednu třetinu rozlohy města tvoří lesy, parky, zahrady, řeky, kanály a jezera.

Berlín se vyznačuje velkým počtem kulturních a vědeckých zařízení, z nichž některé dosáhly velké známosti a popularity i v zahraničí. Kulturní pestrost a tolerance se přitom traduje hlavně z doby Západního Berlína, který se stal v tomto smyslu „svobodným“ městem podle hesla „pro každého něco“.

Kam se vydat v Berlíně - Friedrichstadt-Palast, divadlo s 1895 místy a s největším jevištěm na světě (2854 m2), Pergamonské muzeum a Nové muzeum (s originálem sošky Nefertiti), botanická zahrada Berlín a dvě zoologické zahrady, jedna z nich se známým akváriem, Stará a Nová Národní galerie. Z dalších pozoruhodností a památek je možno jmenovat Říšský sněm, Braniborskou bránu, East Side Gallery (zbytek Berlínské zdi), …