Destinace - Cestovní kancelář ATIS a.s.

Rapotín

Pobyty Informace

UPŘESNĚNÍ LOKALITY


Tipy na výlet:

Rabštejn - zřícenina hradu – Oskava
Zříceniny hradu vybudovaného patrně někdy na přelomu 13. a 14. století na členitém vrcholu (805 m n. m.) - údajně v nejvyšší poloze ze všech moravských hradů. Podle písemných pramenů se na hradě vystřídala během staletí řada majitelů, poslední obyvatelé jej opustili pravděpodobně na konci 17. století.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně - Loučná nad Desnou
Přečerpávací vodní elektrárna byla vybudovaná v letech 1978-1996 v údolí řeky Divoká Desná. Většina částí je umístěna v podzemí a neruší tak výrazně krajinný ráz Jeseníků. Horní nádrž je ve výšce 1350 m n. m. a pyšní se rozměry 700 m x 300 m. Výškový rozdíl mezi horní a dolní nádrží a výkon soustrojí patří k největším ve střední Evropě.

Křížová cesta – Tvrdkov
Křížová cesta od kostela Panny Marie Sněžné na Křížový vrch je lemovaná sochami z 18. st. Zahrnuje 14 zastavení.

Ztracené kameny - vyhlídkové místo – Vernířovice
Vrchol skály (1250 m n. m.) nabízí hezký výhled na Hraběšickou vrchovinu, Šumpersko a Králický Sněžník.

Hrad Sovinec – Jiříkov
Gotický hrad prošel několika těžkými zkouškami. Dobytí Dány roku 1626 dalo podnět k vybudování rozsáhlého a dnes nejzachovalejšího systému barokního opevnění u nás. Navzdory tomu byl ale hrad znovu poražen Švédy. Rekonstruován na začátku 20. st., v r. 1945 zásahem Rudé armády vyhořel. V r. 1945 začala jeho rekonstrukce a dnes se zde konají četné historické akce.

Loučná nad Desnou – zámek
Zámek postavený Přemkem ze Žerotína na místě původního dřevěného loveckého zámečku. R. 1844 získali zámek bratři Kleinové (železářští podnikatelé), kteří zde založili přírodní park.