Destinace - Cestovní kancelář ATIS a.s.

Jeseník

Informace Pobyty

UPŘESNĚNÍ LOKALITY

Toto lázeňské město ležící na území Slezska v Moravskoslezském kraji se může právem nazývat perlou jesenických hor. V jeho okolí vyvěrá z nitra země okolo 60 pramenů velmi kvalitní horské vody, přičemž každý z nich má své jedinečné složení a originalitu, která je podtržena osobitým názvem. Procházka po malebných stezkách vedoucích k nim je jednou z nejpopulárnějších aktivit místních obyvatel i hostů jesenických lázní, v nichž panuje nádherné počasí v kteroukoliv roční dobu. Za svou existenci a pozdější proslulost vděčí Priessnitzovy léčebné lázně Vincenzi Priessnitzovi. Vincenz Priessnitz, místní lidový léčitel nazývaný vodní lékař, založil první vodoléčebné centrum a hydroterapeutický institut na světě. Díky tomu se Jeseník proslavil jako kolébka současné balneologie.

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE
Klima.

LÉČEBNÉ SPECIALIZACE
Nemoci dýchacího ústrojí (horních i dolních cest dýchacích), oběhového ústrojí, srdce a cév, poruchy metabolismu, nemoci pohybového ústrojí, duševní poruchy, kožní nemoci a gynekologická onemocnění, v posledních letech převážně preventivní relaxačně-rehabilitační a ozdravné pobyty.

VOLNÝ ČAS
Pro návštěvníky je k dispozici vnitřní rehabilitační bazén s protiproudem, vodopádem a vířivkou, nový saunový svět, hydromasážní vana, whirlpool pro čtyři až šest osob, celá řada nových wellness a beauty procedur. Park her – minigolf, tenisové kurty, venkovní šachy, člověče, nezlob se a ruské kuželky, dětská hřiště, víceúčelová hřiště, půjčovna sportovních potřeb. Hosté mohou využít velmi dobrých podmínek pro pěší turistiku a stále populárnější nordic walking nebo projížďky na kole. Velkým lákadlem je naučná stezka Vincenze Priessnitze. Osm zastavení na této stezce vás zábavnou formou seznámí s historií i současností lázní. V roce 2010 bude dokončen nový balneopark s venkovními vodními procedurami. V zimě je zde ideální místo pro běžecké i sjezdové lyžování a bruslení na umělém otevřeném kluzišti.

KAŽDOROČNÍ KULTURNÍ A SPORTOVNÍ AKCE
Květen – slavnostní zahájení lázeňské a turistické sezony, otevření Mechového jezírka
Červenec – Mezinárodní festival dechových hudeb
Červenec/srpen – nedělní promenádní koncerty v lázních
Září – Priessnitzova 60, závod horských kol v rámci seriálu Kolo pro život
Říjen – Týden Vincenze Priessnitze

VÝLETY PO OKOLÍ
Javorník – Jánský Vrch: Pozdně gotický zámek Jánský Vrch s prvky baroka, s oválným koncertním salonem, největší sbírkou dýmek, fajfek a podobných kuřáckých potřeb v ČR a také s muzeem Karla Ditterse z Dittersdorfu. Opodál se nacházejí rozvaliny hradu Rychleby, Pustého zámku a tzv. Čertova katedra.
Rejvíz: Přírodní rezervace. Po speciálně vybudované suché stezce mohou turisté projít přes rašeliniště k Mechovému jezírku.
Praděd: 1492 m n. m. nejvyšší hora místního masivu Hrubý Jeseník, televizní věž s vyhlídkou, restaurací a hotelem v pátém patře, centrum zimních sportů.
Zlaté Hory: Poutní místo zasvěcené Panně Marii, barokní kostel, domov matky skladatele F. Schuberta, rozhledna Biskupská kupa, hornické muzeum, historické doly zlatých nalezišť, zlatorudné mlýny, turistická trasa po místech spojených s těžbou zlata.
Zdroj: Czechtourism