Destinace - Cestovní kancelář ATIS a.s.

Budišov nad Budišovkou - Podlesí

Informace Pobyty

UPŘESNĚNÍ LOKALITY

Budišov nad Budišovkou je město ležící v malebné kotlině mezi Oderskými vrchy a pohořím Nízkého Jeseníku. Ve vzdálenosti 11 km jihovýchodně leží Vítkov, 21 km jihovýchodně město Odry, 23 km jihovýchodně Fulnek.

Podlesí je místní částí Budišova nad Budišovkou, leží 5 km jihozápadně od města. Nachází se v táhlém hlubokém údolí potoka "Podlesný potok" v nadmořské výšce 540 - 600 m. Nad horním koncem vesnice se vypíná Červená hora.
Do roku 1949 se obec nazývala Šumvald. Tento název pocházel z německého Schönwald. Tento název měl význam „osada v krásném lese“. V roce 1949 byla obec přejmenována na Podlesí.


Zajímavosti v okolí:

Přehrada Kružberk - druhé největší vodní dílo na severu Moravy. Přehrada chrání oblast před povodněmi, je zásobárnou pitné vody pro Ostravsko, Opavsko a Vítkovsko, zlepšuje průtok v řece Odře a předává vodní sílu elektrárně v Podhradí. Koupání a vodní sporty jsou zde zakázány. Povolen je pouze rybolov. Natáčel se zde devítidílný seriál ostravské televize „Velké sedlo".

Meteorologická stanice Červená u Libavé - meteorologická stanice je na vrcholu Červená hora od roku 1952, původně sloužila k měření větru pro potřeby dělostřelců v nedalekém Vojenském újezdu Libavá, od roku 1954 slouží hydrometeorologickému ústavu.

Muzeum břidlice - sídlí v budově bývalého mlýna a mapuje zajímavou historii Budišova nad Budišovkou a také vznik, zpracování a využití břidlice, která je pro oblast Budišovska charakteristická.