TIPY NA VÝLETY A AKTIVITY
Co musíte vidět:
Japonská zahrada ve Vratislavi je uspořádána v souladu s pravidly navrhování tradičních orientálních zahrad. Je symbolickým příkladem harmonického spojení sil přírody a lidské činnosti. Láká svou architekturou, uspořádáním a vzácnou vegetací. To je jedna z atrakcí ve Vratislavi, která přitahuje lidi svým kouzlem, zvláště když je květena v plném květu, tedy od konce května do poloviny června.
Kající most
Z kajícného mostu je vidět fragment tržiště ve Vratislavi, věž radnice a kostel sv. Elżbiety a v dálce Ostrów Tumski, komíny teplárny a most Rędziński. K mostu se vážou zajímavé pověsti a výhled z něj je jedinečný - jde o lávku spojující věže kostela sv. Máří Magdalena. Nachází se v nadmořské výšce 45 m. Je to jedna z nejzajímavějších vyhlídek ve Vratislavi a jedna z nejžádanějších atrakcí, které stojí za to vidět.
Národní muzeum ve Vratislavi je bohatou sbírkou umění od středověku až po novověk. Zde můžete vidět mimo jiné: díla Matejka nebo Lucase Cranacha staršího. Rozmanitost děl shromážděných ve Vratislavském národním muzeu je působivá. V budově na pl. Varšavští povstalci můžete vidět obrazy, sochy, instalace, ukázky uměleckého řemesla a kostýmů, ale také gotické náhrobky, vitráže a stovky dalších projevů lidského génia.
Vratislavská botanická zahrada byla založena v roce 1811 a je jednou ze dvou nejstarších institucí tohoto typu v Polsku. Původně měl rozlohu 5 hektarů a prvních 427 rostlin bylo zakoupeno od farmáře z Oleśnice. Zahrada se dynamicky rozvíjela. V roce 1816 se tam pěstovalo na dva tisíce rostlin, postavil se skleník a palmový dům.
V 19. století bylo zavedeno mnoho inovativních řešení, např. školka zemědělských rostlin, bazén pro tropické plovoucí rostliny. Během druhé světové války byla sbírka rostlin vážně poškozena. Zahrada začala znovu fungovat v květnu 1945. Dnes je na téměř 7,5 hektarech cca 11,5 tis. rostlin a jejich odrůdy, včetně horských, skalních, vodních, bahenních a dokonce i tropických a subtropických rostlin.
Ostrów Tumski je nejstarší částí Vratislavi. Bývalá pevnost, která dala vzniknout městu, je obklopena vodami řeky Odry a ukrývá nádherné architektonické památky. Nejpůsobivější z nich je gotická katedrála sv. Jana Křtitele s fenomenálním stříbrným oltářem financovaným arcibiskupem Andreasem Jerianem a mimořádným kolegiátním kostelem Svatého Kříže a sv. Bartoloměje - dvoupatrový zděný halový kostel. Jedná se o jednu z nejpůvabnějších sakrálních atrakcí ve Vratislavi .
Nachází se zde také Arcidiecézní muzeum, které již více než 100 let shromažďuje památky sakrálního umění, včetně slavné knihy Henryków ze 13.-14. století s první polskou větou. Jen zde večer můžete spatřit strážce majáku, jak rozsvěcuje plynové lucerny.
Tržní náměstí je srdcem Vratislavi, kde se to hemží životem v kteroukoli denní i noční dobu. Uprostřed téměř čtyřhektarového náměstí stojí Sukiennice a budova radnice s 66 metrovou věží, evropsky unikátní památka gotické a renesanční architektury. V budově vratislavské radnice v současnosti sídlí Muzeum buržoazního umění . Před jeho východním průčelím je věrná kopie středověkého pranýře, před západním - pomník básníka Aleksandera Fredra. Tržní náměstí je ze čtyř stran obklopeno krásnými měšťanskými činžáky.
Racławické panoráma od týmu malířů pod vedením Jana Styky a Wojciecha Kossaka je unikátním zobrazením bitvy u Racławic 4. dubna 1794. Vzniklo ve Lvově u příležitosti 100. výročí Kościuszkova povstání. Dílo o rozměrech 15 x 114 m je umístěno ve speciálně postavené rotundě. Díky použití malby (speciální perspektiva) a technických úprav (osvětlení, umělý terén, zatemněný, klikatý přístup) byla získána iluze vícerozměrnosti obrazu. Tato vratislavská atrakce dělá skvělý dojem. Polinka na Technické univerzitě byla vytvořena pro studenty, kteří mezi vyučováním v kampusech na obou stranách řeky museli spěchat a dohánět most Grunwaldzki . Dnes je to jedna z nejoriginálnějších atrakcí Vratislavi a zároveň příležitost podívat se na město z jiné perspektivy. Je to také velké pohodlí pro ty, kteří po návštěvě Hydropolis plánují navštívit také vratislavskou ZOO, halu Centennial Hall, pergolu a multimediální fontánu.
Hala stého výročí ve Vratislavi
Jedno z nejvýznamnějších děl světové architektury 20. století. Tuto atrakci ve Vratislavi navrhl vynikající architekt Max Berg. Vznikla v roce 1913 u příležitosti mezinárodní výstavy ke 100. výročí bitvy u Lipska. Tato raně modernistická, kupolová železobetonová stavba má klenbu o průměru 1,5krát větším než kupole římského Pantheonu a její hmotnost činí pouhých 42 procent její hmotnosti. V roce 2006 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.
Součástí komplexu Centennial Hall je také pavilon čtyř kopulí . Navrhl Hans Poelzig, byl postaven v letech 1912-1913. Dříve v něm sídlilo Vratislavské studio hraných filmů, nyní se v modernizované budově prezentuje jedna z nejzajímavějších a nejbohatších sbírek polského současného umění v zemi, patřící Národnímu muzeu. Hned vedle Centennial Hall, obklopené pergolou, se nachází jedna z největších multimediálních fontán v Evropě .
Szczytnický park je největší park ve městě. Byl založen v roce 1785 jako soukromá zahrada, později spojená s městským parkem. Jeho hlavní atrakcí je Japonská zahrada založená v roce 1913. Originální kompozice zahrady znamená, že v každém ročním období ukazuje jinou tvář, ve které zůstávají nezměněny pouze prvky japonské architektury. Na seznamu památek je Szczytnický park s arboretem, krásnými rododendronovými háji, rosáriem a japonskou zahradou.
Unikátním místem v parku je staletý modřínový kostel sv. Svatý. Jana Nepomuckého . Byl postaven na přelomu 15. a 16. století ve Staré Koźli. O více než dvě stě let později byla konstrukce rozebrána a převezena do Kędzierzynu. Další přesun souvisel s výstavou stého výročí, která se konala ve Vratislavi v roce 1913. Intimní chrám byl součástí akce o hřbitovním umění. Bohoslužby se zde konaly i po válce. V 50. letech 20. století sloužil jako zlodějské doupě, byly zde uloženy například obrazy ukradené z Národního muzea.
Na počátku 21. století prošla budova velkou rekonstrukcí. Nyní jako Otevřený kulturní prostor slouží jako komorní centrum pro kulturní, společenské a jiné akce.
Vratislavští trpaslíci - atrakce ve Vratislavi pro děti
A vše sledují vratislavští trpaslíci ! Seznamte se s komunitou vratislavských trpaslíků - přátelskými, veselými občany města setkání. Určitě najdete takovou, se kterou se můžete spřátelit.
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pobyt začíná nástupem od 14.00 hod v den příjezdu a snídaní druhý den ráno. Pobyt končí snídaní a uvolněním pokoje do 12.00 hod v den odjezdu.
REKREAČNÍ POPLATEK (informativní údaj)
0 PLN/ den
POBYT SE ZVÍŘETEM (informativní údaj)
cena na dotaz
PARKOVÁNÍ (informativní údaj)
cca 45 PLN/ den
DALŠÍ SLUŽBY
Hotel přijímá platby kartou: VISA, MASTER-CARD, MAESTRO.