Destinace - Cestovní kancelář ATIS a.s.

Mazury

Pobyty Informace

UPŘESNĚNÍ LOKALITY

Mazury leží na severovýchodě Polska a jsou známy jako „Krajina velkých jezer“. Není se co divit, najdeme jich zde více než 2000 – od obrovských až po malinkaté. Některé jsou dokonce propojené řekami nebo kanály, kterými se dá proplouvat. Většina jezer je lemována písčitými plážemi s pozvolným vstupem do vody, skvělé koupání si tedy užije celá rodina. Region je rájem pro všechny nadšence vodních sportů – od jachtařů, kajakářů, windsurfistů, kanoistů, potápěčů až po rybáře. Pro námořníky je zde připravena Stezka velkých mazurských jezer s dokonalým zázemím. Na proplutí si ovšem vyhraďte více než 10 dnů! Na své si přijdou také turisté a cykloturisté, protože krajina je plochá a velká stoupání zde nenajdete.
Celá oblast patří k nejkrásnějším a nejcennějším přírodním lokalitám, nachází se zde řada přírodních rezervací. Uchvátí Vás krásná krajina, pozorovat můžete v přirozeném prostředí mnohé druhy ptactva. Vlastní ostrov zde mají kormoráni a volavky.
Centrem Mazur je městečko Giżycko na břehu jezera Niegocin, kde si neopomeňte prohlédnout starou pevnost a historický kostel. Vaší další zastávkou může být městečko Mikołajki nebo Mazurský eden s dřevořezbami a vikingskými loděmi.
Region Mazur byl dříve ovládán Řádem německých rytířů, po kterých se zde zachovaly četné památky – hrady, tvrze a sakrální stavby. Během 2. světové války zde bylo vybudováno mnoho bunkrů a pevností, celá řada je jich k vidění v obci Mamerki. Nejslavnějším objektem je Vlčí doupě (Wilczy Szaniec) ve vesničce Gierłoż, základna Adolfa Hitlera. V jednom z tamních bunkrů byl na Hitlera spáchán neúspěšný atentát. Zajímavostí je také nedokončený Mazurský kanál z roku 1911, který měl spojovat vnitrozemí s Baltským mořem. Po jeho dokončení Němci velmi toužili, chtěli tudy proplouvat s válečnými loděmi a ponorkami.
Krátce a stručně: okolí Mazurských jezer je turistická perla Polska, přírodní skvost a skvělá výletní i prázdninová destinace.