Destinace - Cestovní kancelář ATIS a.s.

Lodžské vojvodství - Lódź

Pobyty Informace

ZÁKLADNÍ POPIS

Lodž - město i okres v centrální části Polska. Je průmyslovým centrem Polska a důležitým místem kinematografie, ve kterém se vyrábí nejvíce polských celovečerních filmů.

Slovo łódź znamená v polštině loď nebo člun, avšak název je nejasného původu. Městské motto Ex navicula navis („z loďky loď“) odkazuje k závratnému růstu města v 19. století, kdy bylo jedním ze světových center textilního průmyslu a koexistovali zde Poláci, Židé, Němci a Rusové i jejich odlišná náboženství, což vtisklo Lodži charakter odlišný od jiných polských měst. Dnes je Lodž známa také jako sídlo státní filmové školy.

Ve městě je řada muzeí, několik divadel, filharmonie. Z muzeí zejména vyniká Muzeum moderního umění – s jedinečnou sbírkou moderního umění shromážděnou od 30. let minulého století, dále Muzeum dějin města Lodže, sídlící v někdejším novobarokním paláci průmyslníka Izraele Poznańského. Za pozornost stojí zejména Ústřední muzeum textilu – v historické budově Bílé továrny Ludwika Geyera. S textilem je historie města nerozlučně spjata, v museu se nachází také největší sbírkou uměleckých látek v Polsku. Dále je zde jediné muzeum kinematografie v Polsku, Muzeum animace působící ve filmovém studiu Se-ma-for, muzeum veřejné dopravy, a Archeologické a etnografické muzeum se zajímavou numismatickou sbírkou. Ve městě jsou rovněž pobočky historie Lodže věnované obětem holocaustu během druhé světové války.

Ve městě funguje Státní filmová škola Lodž, kde začínali režiséři jako Andrzej Wajda, Roman Polański nebo Krzysztof Kieślowski. Od roku 2000 se každoročně koná filmový festival Camerimage. Město si zamiloval také režisér David Lynch, který zde natočil podstatnou část svého filmu Inland Empire. Obraz průmyslové Lodže na konci 19. století zachytil spisovatel Władysław Reymont v naturalistickém románu Zaslíbená země. Každoročně se tu koná Mezinárodní festival fotografie.Skvosty Lodže - zveme vás k seznámení s jejich fascinujícími příběhy, jedinečnými architektonickými hodnotami, starověkými i moderními funk ZDE

Termy Uniejów (cca 50 km od Lodže) - vnitřní a venkovní bazény, sauny, tobogány, masáže